Eeleksam tulevasele dalmaatsiaomanikule

Nad on armsad, nad on tipi-täpilised, nad on nagu filmistaarid. Sa pead plaani tuua dalmaatsia koera kutsikas oma perekonda. Oota veidi, see on nagu taevane süütenöör. Tee läbi see veidi humoorikas eksam ja ..... tulemused võivad Sind üllatada.
1.Sa otsustasid osta täpilise kutsika. Mida teed sa esimesena?
A - Helistad Kennelliitu või koeraklubisse ja uurid infot selle tõu parimate kasvatajate ja pesakondade kohta;
B - Helistad esimeses kättejuhtuvas ajalehekuulutuses oleval telefoninumbril;
C - Küsid tuttavalt koeraomanikult või suundud lähimasse koerapoodi.
2.Sul on ostetud kutsikaga probleeme. Kodune elu on häiritud: täpiline närib kõike, lapsed on väsinud tema tormakusest ja näksatustest. Mida teed?
A - Otsid abi kutsikate treeneritelt ja dresseerijatelt, et nad aitaksid õpetada kutsikat (ja võib-olla ka lapsi);
B - Suled kutsika tagaõuele ja hiilid niiviisi probleemidest kõrvale;
C - Otsustad kinkida kutsika tuttava toruparandaja naise onutütrele.
3.Koera karvad on kõikjal. Oled üllatunud, et täpilisel veel täpid alles on, kuna karvu on täis mööbel, vaibad ja pereliikmete riided. Sa lahendad karvade probleemi:
A - ostes uue tolmuimeja ning suurendades kaunistuste hulka oma riietuses, et karvu poleks näha;
B - piirates kutsika liikumisvabadust eluruumides;
C - saates kutsika tagaõuele lubadusega, et ta ei näe kunagi enam maja seestpoolt.
4.Sa tuled töölt koju ja vaimustatud kutsikas võtab Su koheselt ette ning on ääretult erutatud, nähes Sind pärast lahusoldud päeva. Võtad ta tervitused vastu:
A - naerdes ja jagades täpilise entusiasmi;
B - lükates kutsika kõrvale ja lubades endale leida hea treeneri telefoninumber;
C - pahandad kutsikaga, annad talle laksu ja saadad õue ümber kasvama.
5.On kevad ja Sa oled raisanud palju raha ja aega oma lilleaia kujundamisel. Nähes kui lõbus Sul seal mulla sees tuhnida on, planeerib täpiline Su lilleaia omamoodi. Sinu reaktsioon?
A - Imestad, kuidas Sa üldse kunagi tulid mõttele kasvatada lilli oma täpilise aias;
B - Istutad lilled uuesti ning vead kutsika mööda kõigist peenardest sõnadega "Ei tohi, paha koer", kuigi SEE toimub juba palju tundi pärast pahategu;
C - Ehitad väikese koeratara õue tagaosasse sildiga "Täpilise koht".
6.Täpiline on juba täisealiseks saamas. Temast on kasvanud ilus ja Sinu arust vägagi tõuline koerahakatis, kuigi Sa ostsid kasvatajalt ta ainult kodukoeraks. Sa mõtled omaette:
A - "Ma jään oma lubadusele kindlaks ja ei hakka soetama kutsikaid";
B - "Ma tean, et ostsin täpilise kodukoeraks. Aga paaritan ma teda kunagi nagunii. Lasen lihtsalt õues rohkem vabalt joosta kui aeg kätte tuleb. Olen kindel, et kõik läheb hästi";
C - "Ma arvan, et paaritan oma koera - kutsikad on ju nagu looduseime. Muuseas, selle tõu populaarsus on teada. Igaüks tahab osta minu täpilise kutsikat!!".
7.On külm öö ja täpiline väriseb ning nutab. Sa aitad koeral ennast soojendada:
A - aidates täpilisel ronida oma voodisse;
B - pannes lisateki täpilise asemele;
C - soojendades täiendavalt täpilise kuuti.
8.Täpiline on juba paariaastane. Lapsed on ammu üle läinud järgmiste filmikangelaste imetlemisele ning koer on pöördumatult ja täielikult Sinu vastutusel. Sinu tulevikunägemus:
A - Sa naudid täielikult oma koera. Ta on peale kõige muu palju truum kui lapsed!
B - Teinud kindlaks, et täpilisel on süüa ja juua, tunned Sa ennast süüdlasena, et Sul lihtsalt POLE AEGA temaga tegeleda;
C - Otsustad leida täpilisele teise kodu ... võibolla seal, kus ta saab vabalt joosta, ... , jah, laste soov oligi ju omal ajal peamine.
VASTA igale küsimusele AUSALT, nii nagu hinges tunned (mitte nii nagu Sa tead, et õigesti teha tuleb). Sõltub ju sinu vastuste aususest veidi mõne täpilise tulevik. Märgi vastused üles. Hinnangu leiad käesoleva kirjutise lõpust. Aga ...... ära kiirusta kutsika ostmisega, kui Sa päris kindel pole.

P.S.Eksamiküsimused on üle võetud (ja veidi mugandatud meie oludele) veebilehelt "DOTTERS homepage", mille autorid (Nancy G. Werhane, Maria Zorka, Terry Haase jt.) on tõsiselt mures dalmaatsia koerte arvukuse plahvatusliku kasvu pärast, mis oli seotud "101 dalmaatsia koera"  filmiversioonide linastumisega mõned aastad tagasi.
Dalmaatslased tõusis USA-s siis kiiresti populaarsemate koeratõugude hulgas 40.-ndalt positsioonilt 9.-ndale. Kuid koos sellega kasvas eksponentsiaalselt rahategemisele orienteerunud kasvatajate ning asjatundmatute (ja vastutustundetute) koeraomanike arv. Sama film on linastunud Eestiski ning tänaseks on ilmavalgust näinud ka järg. Täpilised koerad täidavad mänguasjade poode. Kas meid ootavad samad mures, mis ameeriklasi? Mõtelgem sellele. Ning muuseas, kas kõik need probleemid ongi omased vaid täpiliste koertele, kutsikatele ja nende omanikele?

P.P.S. Neid resultaate ei tasu võtta väga tõsiselt aga siiski: eksami autor on hinnanud iga vastust A võrdseks 10 punktiga; vastust B - 5 punktiga ja vastuse C eest annab 1 punkti.
Summeeri oma resultaat.
80 punkti - Sa oled määratud siduma ennast täpilisega;
60-79 punkti - Dalmaatslane on ilmselt õige koer Sulle. Jätka samas vaimus.
45-59 punkti - Koer võib saada Sinu lemmikuks, kuid võib-olla mitte täpiline. Vaata ringi ka teistetõugude seas.
30-44 punkti - Sa pead mitu korda tõsiselt järele mõtlema enne kui ostad täpilise või mõne muu koera.
8-29 punkti - proovi leida endale lemmik väljaspool koeramaailma.
Arvamused, kommentaarid ja küsimused peaksid olema esitatud eelkõige "eksami" autorile Nancy G. Warhanele, kuid oleme nõus neid vahendama ja oma arvamust avaldama.