NÄITUSE ABC
Abiks algajale dalmaatsiaomanikule enne esimest koeranäitust
 Olete võtnud oma perre täpilise sõbra. Võib-olla polnudki Teil koera ostes plaanis temaga näitusele minna, vaid Te tahtsite lihtsalt endale truud, ilusat, lõbusat ja jooksuhimulist kaaslast. Võib-olla on aga koeranäitusel osalemine Teie ammuseks salasooviks olnud. Nii või teisiti, aga nüüd olete otsustanud oma dalmaatslasega osaleda mõnel Eesti Kennelliidu kalenderplaanis oleval näitusel. Mida on vaja teada? Alustame oma ajakirjas rubriiki "Näituse ABC". Täna siis sellest, mida peaks koeraomanik teadma enne näitust ning kuidas ennast ning koera näituseks valmistada.
 Alustame algusest. Kõigile nii sertifikaadiõigusega kui ka rahvusvahelistele koeranäitusele on vaja oma koer kõigepealt registreerida. Selleks on vaja võtta kontakti näitust läbiviiva koerteklubiga, kes annab kõige täpsemat infot registreerimise tingimuste, aegade ning maksumuse kohta. Üldjuhul on näitusel osalemismaks seda suurem, mida lähemal on näitusepäev. Seetõttu on varajane registreerimine alati Teile endale kasulikum. Registreerimine lõpeb tavaliselt 3 kuni 4 nädalat enne näituse toimumise aega, jättes niiviisi näitusekorraldajatele aega kataloogi (näitusel osalevate koerte loetelu) koostamiseks.
 Registreerimisel täpsustage kindlasti, millised on nõuded osalevate koerte vaktsineerimise osas. Enamusel Eestis toimuvatel näitustel nõutakse, et koer oleks vaktsineeritud marutaudi ja katku vastu. Vaktsineerimise kehtivusajaks on tavaliselt aasta. Esmasest vaktsineerimisest peaks olema möödas vähemalt kuu. Vältige koera vaktsineerimist vahetult enne näitust. Pidage meeles, et vaktsineerimisnõuded on kehtestatud eelkõige näitusel osalevate koerte (järelikult ka Teie koera) tervise huvides. Näitusele minnes võtke lisaks koera registreerimistunnistusele ("tõupaberile") kaasa kindlasti ka vaktsineerimistõend. On soovitav, et koeral oleks oma veterinaarpass (saadaval loomaarstide juures ja koeratarvete poodides), kuhu kantakse sisse kõik koera elu jooksul tehtavad vaktsineerimised.
 Nii, koer on näitusele "kirja pandud" ja vaktsineeritud. Nüüd peab mõtlema, mida koeraga näitusel teha tuleb. Näitus - see on tegelikult imelihtne, seda muidugi juhul, kui Te teate, mis seal toimuma hakkab ja mida oodatakse Teilt ja Teie hoolealuselt. Koer ei pea näitusel tegama mingeid trikke ega dressuuri imesid. Ta peab lihtsalt näitama, et ta on oma tõu väärikas esindaja. Selleks pole vaja üldsegi palju - ainult mõned elementaarsed asjad - koer peab kerge traaviga Teie kõrval jooksma, olema loomulik, julge (mitte mingil juhul agressiivne), sõbralik kohtuniku suhtes, lubama kohtunikul ennast katsuda (kohtunik tahab täpselt teada, et Teie koera lihased on omal kohal), näitama kohtunikule oma hambaid (et saaks kontrollida hambumust) ning seisma umbes 1 kuni 2 minutit ilusas näituseseisakus kuni kohtunik dikteerib ringi sekretärile tema kirjeldust. Selle kõige juures sõltub väga palju Teist ja Teie kontaktist oma koeraga. Koer tunnetab väga täpselt omaniku närvilisust või ebakindlust ning muudab oma käitumist kohe. On hea, kui Teie koer on harjunud nii võõraste koerte (üldjuhul pole Te ringis üksinda) kui ka inimeste seltskonnaga.
 Kohtunik on Teie koera hindamise lõpetanud. Mis edasi? Ringi korraldaja annab Teile väikese lindikese - see ongi kokkuleppemärk, mis tähistab Teie koera hinnet. Oluline on selle lindi värv:
 PUNANE - hinne "1" ehk "ülihea", koer jätkab võistlust ;
 SININE - hinne "2" ehk "väga hea", võistlus on selleks korraks küll lõppenud, kuid Teie koer on hinnatud oma tõu väga heaks esindajaks. Lugege kirjelduslehte, et teada saada, miks ei hinnanud kohtunik Teie koera hindega "1" - äkki saate hinde alanemise põhjused järgmiseks näituseks kõrvaldada;
 KOLLANE - hinne "3" ehk "hea", Teie koer ei ole täna ennast kõige paremini näidanud või leidis kohtunik temas mingeid "vigu" (käitumises, värvis, saba asetuses jne.), mis tõu standardi järgi nõuavad hinde alandamist. Lugege hoolega Teile antud kirjelduslehte - võib-olla Teie koera hinde alandamise põhjus on kõrvaldatav kasvatuse või näiteks õige toitmise teel.
 HALL - hinne "0", kohtunik on leidnud Teie koeras vea, mis on tõustandardi järgi "diskvalifitseeriv" (näiteks kolmevärvilisus, tugevad pigmentatsioonivead, argus, väärhambumine vm.). Kirjeldusest leiate kindlasi selge põhjuse sellele hindele.
 PRUUN - "ei või hinnata" ehk hinne "EVH", koera käitumine näitusel on olnud selline, et kohtunik ei ole suuteline teda praegu hindama. Näiteks võib koer saada sellise hinde, kui ta lonkab, ei ole nõus näitama hambaid, laskma ennast katsuda, ei seisa kirjelduse koostamise ajal, vaid heidab keset ringi selili jne. EVH viitab tavaliselt sellele, et koer pole täna näituseks valmis, kuid ei tähenda üldjuhul koera mittevastavust tõustandardile. Selles osas võib pruuni linti pidada potensiaalselt paremaks "saavutuseks" kui hindeid "0" ja isegi "3".
 Kõik ringis osalenud koerad, kes on saanud punasest erinevat värvi lindi, saavad kätte kirjelduslehe ning nende osalemine näituseringis on sellega lõppenud. Punase lindi (ehk hinde "1") vääriliseks tunnistatud koerad jätkavad võistlust. Seda, missuguste reeglite järgi hindamine edasi kulgeb, kirjeldavad järgnevas ära toodud skeemid. Meie aga jätkame "üliheade" hinnetega koerte edasise hindamise kommenteerimist aga järgmises ajakirja numbris.
 Praegu aga mõned soovitused koeranäitusel osalejatele.

Edukat esinemist esimesel ja kõigil järgnevatel koertenäitustel ning palju-palju ülihäid hindeid kõigile Teie kasvandikele!!